首页 / 针座,公插针 / HMTMS-123-25-G-D-150
minImg
HMTMS-123-25-G-D-150
Samtec Inc.
型号:
HMTMS-123-25-G-D-150
品牌:
Samtec Inc.
描述:
CONN HDR .050" 46POS
用户指南
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr Samtec Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating 0.150" (3.81mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 46
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post Flash
Series Flex Stack, HMTMS
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Gold
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.080" (2.03mm)
Shrouding Unshrouded
Mated Stacking Heights -
Package Tube
Overall Contact Length 0.330" (8.38mm)