首页 / 针座,公插针 / HMTSW-102-10-L-D-640
minImg
HMTSW-102-10-L-D-640
Samtec Inc.
型号:
HMTSW-102-10-L-D-640
品牌:
Samtec Inc.
描述:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
用户指南
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr Samtec Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.640" (16.26mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 4
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post -
Series Flex Stack, HMTSW
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Natural
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)
Shrouding Unshrouded
Mated Stacking Heights -
Package Bulk
Overall Contact Length 0.830" (21.08mm)