首页 / 针座,公插针 / HMTSW-203-08-L-S-318
minImg
HMTSW-203-08-L-S-318
Samtec Inc.
型号:
HMTSW-203-08-L-S-318
描述:
CONN HEADER VERT 3POS 5.08MM
用户指南
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Features -
Pitch - Mating 0.200" (5.08mm)
Contact Length - Mating 0.318" (8.08mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 3
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Natural
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.112" (2.84mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.530" (13.46mm)