IL-Z-9P-S125L3-E
JAE Electronics
型号:
IL-Z-9P-S125L3-E
描述:
CONN HEADER R/A 9POS 1.25MM
用户指南
Insulation Height 0.128" (3.25mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 200V
Current Rating (Amps) 1A per Contact
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Connector Type Header
Mfr JAE Electronics
Contact Material Brass
Style Board to Cable/Wire
Features -
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Contact Length - Mating 0.108" (2.75mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 9
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Finish Thickness - Post -
Series IL-Z
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Brown
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.067" (1.70mm)