首页 / 单 FET,MOSFET / IPD180N10N3GBTMA1
minImg
IPD180N10N3GBTMA1
Infineon Technologies
型号:
IPD180N10N3GBTMA1
封装:
PG-TO252-3
描述:
MOSFET N-CH 100V 43A TO252-3
用户指南
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1800 pF @ 50 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 25 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Rds On (Max) @ Id, Vgs 18mOhm @ 33A, 10V
Product Status Discontinued at Digi-Key
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 33µA
Supplier Device Package PG-TO252-3
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Power Dissipation (Max) 71W (Tc)
Series OptiMOS™
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 43A (Tc)
Mfr Infineon Technologies
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V