IRKT105/12A
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
型号:
IRKT105/12A
描述:
SCR DBL HISCR 1200V 105A ADDAPAK
用户指南
Operating Temperature -40°C ~ 130°C (TJ)
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2.5 V
Current - On State (It (AV)) (Max) 105 A
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Obsolete
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 1.2 kV
Series -
Package / Case ADD-A-PAK (3 + 4)
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Package Bulk
Structure Series Connection - SCR/Diode
Base Product Number IRKT105
Current - On State (It (RMS)) (Max) 235 A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 1785A, 1870A