IXFQ60N60X
IXYS
型号:
IXFQ60N60X
品牌:
IXYS
封装:
TO-3P
描述:
MOSFET N-CH 600V 60A TO3P
用户指南
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5800 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 143 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Rds On (Max) @ Id, Vgs 55mOhm @ 30A, 10V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 8mA
Supplier Device Package TO-3P
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Power Dissipation (Max) 890W (Tc)
Series HiPerFET™, Ultra X
Package / Case TO-3P-3, SC-65-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 60A (Tc)
Mfr IXYS
Vgs (Max) ±30V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V