J115F31AL12VDCS.6
CIT Relay and Switch
型号:
J115F31AL12VDCS.6
描述:
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 12V
用户指南
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Switching Voltage 277VAC, 110VDC - Max
Termination Style Quick Connect - 0.187"/0.250"
Contact Rating (Current) 40 A
Coil Current 50 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 240 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class F
Series J115F3
Operate Time 15 ms
Mfr CIT Relay and Switch
Coil Voltage 12VDC
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Must Operate Voltage 9 VDC