首页 / 按钮开关 / KB16CKW01-28-JF
minImg
KB16CKW01-28-JF
NKK Switches
型号:
KB16CKW01-28-JF
品牌:
NKK Switches
描述:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V
用户指南
Illumination Type, Color Incandescent, Green
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Round, Button
Current Rating (Amps) 1A (AC/DC)
Panel Cutout Dimensions Circular - 12.30mm Dia
Circuit SPDT
Mechanical Life 100,000 Cycles
Mounting Type Panel Mount, Front
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) 28 VAC
Series KB
Type Standard, Illuminated
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-On
Electrical Life 50,000 Cycles
Voltage Rating - AC 125 V