首页 / 按钮开关 / KB26SKW01B-5F12-AB
minImg
KB26SKW01B-5F12-AB
NKK Switches
型号:
KB26SKW01B-5F12-AB
品牌:
NKK Switches
描述:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V
用户指南
Illumination Type, Color LED, Green
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Square, Button
Current Rating (Amps) 1A (AC/DC)
Panel Cutout Dimensions Circular - 12.30mm Dia
Circuit DPDT
Mechanical Life 100,000 Cycles
Mounting Type Panel Mount, Front
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Series KB
Type Standard, Illuminated
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-On
Electrical Life 50,000 Cycles
Voltage Rating - AC 125 V