首页 / 铝电解电容器 / KMQ400VS271M25X40T2
minImg
KMQ400VS271M25X40T2
Chemi-Con
型号:
KMQ400VS271M25X40T2
品牌:
Chemi-Con
描述:
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
用户指南
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 1.22 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 921mOhm @ 120Hz
Series KMQ
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.7446 A @ 50 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 270 µF