首页 / 按钮开关 / LB16RKW01-12-EJ
minImg
LB16RKW01-12-EJ
NKK Switches
型号:
LB16RKW01-12-EJ
品牌:
NKK Switches
描述:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
用户指南
Illumination Type, Color Incandescent, Yellow
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Rectangular, Button
Current Rating (Amps) 3A (AC/DC)
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 22.40mm x 16.20mm
Circuit SPDT
Mechanical Life 200,000 Cycles
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) 12 VAC
Series LB
Type Standard, Illuminated
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-On
Electrical Life 100,000 Cycles
Voltage Rating - AC 125 V