首页 / 按钮开关 / LB26WGG01-12-GJ
minImg
LB26WGG01-12-GJ
NKK Switches
型号:
LB26WGG01-12-GJ
品牌:
NKK Switches
描述:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V
用户指南
Illumination Type, Color Incandescent, Blue
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Round, Button
Current Rating (Amps) 0.4VA (AC/DC)
Panel Cutout Dimensions Circular - 22.00mm Dia
Circuit DPDT
Mechanical Life 200,000 Cycles
Mounting Type Panel Mount, Front
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) 12 VAC
Series LB
Type Standard, Illuminated
Voltage Rating - DC 28 V
Switch Function On-On
Electrical Life 100,000 Cycles
Voltage Rating - AC 28 V