LKX2E561MESC25
Nichicon
型号:
LKX2E561MESC25
品牌:
Nichicon
描述:
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
用户指南
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications Audio
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 250 V
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 1.5 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series LKX
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 2.25 A @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 560 µF