LM2574-12YN
Microchip Technology
型号:
LM2574-12YN
封装:
8-PDIP
描述:
IC REG BUCK 12V 500MA 8DIP
用户指南
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max) 40V
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Topology Buck
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package 8-PDIP
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) -
Series -
Function Step-Down
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Frequency - Switching 52kHz
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V