LNC2G153MSEJBN
Nichicon
型号:
LNC2G153MSEJBN
品牌:
Nichicon
描述:
CAP ALUM 15000UF 20% 400V SCREW
用户指南
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 7.402" (188.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 400 V
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Mounting Type Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency 42.9 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series LNC
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 60.06 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 15000 µF