LNC2V562MSEHBB
Nichicon
型号:
LNC2V562MSEHBB
品牌:
Nichicon
描述:
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW
用户指南
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.661" (93.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 350 V
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Mounting Type Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency 17.6 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series LNC
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 24.64 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 5600 µF