首页 / 线性稳压器 / LP2985A-18DBVTE4
minImg
LP2985A-18DBVTE4
Texas Instruments
型号:
LP2985A-18DBVTE4
封装:
SOT-23-5
描述:
IC REG LINEAR 1.8V 150MA SOT23-5
用户指南
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 95 µA
PSRR 45dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 16V
Output Type Fixed
Current - Output 150mA
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 2.5 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-23-5
Series -
Control Features Enable
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.58V @ 150mA