首页 / 线性稳压器 / LP2988IMM-3.3/NOPB
minImg
LP2988IMM-3.3/NOPB
Texas Instruments
型号:
LP2988IMM-3.3/NOPB
封装:
8-VSSOP
描述:
IC REG LINEAR 3.3V 200MA 8VSSOP
用户指南
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 120 µA
PSRR 65dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 16V
Output Type Fixed
Current - Output 200mA
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 3.7 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 8-VSSOP
Series -
Control Features Enable
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 200mA