Texas Instruments
型号:
LP2992IM5-3.0/NOPB
封装:
SOT-23-5
批次:
-
描述:
IC REG LINEAR 3V 250MA SOT23-5
购买数量:
递送:

付款:
最小起订量: 1 最小递增量: 1
数量
单价
总价
1
$1.52
$1.52
10
$1.35565
$13.5565
25
$1.2863
$32.1575
100
$1.056685
$105.6685
250
$0.987772
$246.943
500
$0.872898
$436.449
请发送询价,我们将立即回复。

| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Current - Quiescent (Iq) | 95 µA |
| PSRR | 45dB (1kHz) |
| Voltage - Input (Max) | 16V |
| Output Type | Fixed |
| Current - Output | 250mA |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Current - Supply (Max) | 4 mA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Product Status | Last Time Buy |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Series | - |
| Control Features | Enable |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Mfr | Texas Instruments |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.85V @ 250mA |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | LP2992 |