LP3856ES-2.5
Texas Instruments
型号:
LP3856ES-2.5
封装:
DDPAK/TO-263-5
描述:
IC REG LIN 2.5V 3A DDPAK/TO263-5
用户指南
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 4 mA
PSRR 73dB ~ 57dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) 7V
Output Type Fixed
Current - Output 3A
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 10 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DDPAK/TO-263-5
Series -
Control Features Enable
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 3A