首页 / 线性稳压器 / LP3990SD-2.8/NOPB
minImg
LP3990SD-2.8/NOPB
Texas Instruments
型号:
LP3990SD-2.8/NOPB
封装:
6-WSON (3x3)
描述:
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 6WSON
用户指南
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 80 µA
PSRR 55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz)
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Current - Output 150mA
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 120 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 6-WSON (3x3)
Series -
Control Features Enable
Package / Case 6-WDFN Exposed Pad
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 150mA