首页 / 拨动开关 / LT-1511-531-012
minImg
LT-1511-531-012
Carling Technologies
型号:
LT-1511-531-012
描述:
SWITCH TOGGLE
用户指南
Illumination Type, Color Incandescent, Green/Red
Operating Temperature 0°C ~ 85°C
Bushing Thread 15/32-32
Ingress Protection -
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type Standard Round
Current Rating (Amps) 15A (AC/DC)
Panel Cutout Dimensions Circular - 12.70mm Dia
Circuit SPST
Actuator Length 18.16mm
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 12 VAC/DC
Series LT
Voltage Rating - DC 28 V
Switch Function On-Off
Electrical Life 50,000 Cycles
Voltage Rating - AC 125 V