M50-3630242
Harwin Inc.
型号:
M50-3630242
描述:
CONN HEADER SMD 2POS 1.27MM
库存 : 13776
用户指南
Insulation Height 0.039" (1.00mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 1A per Contact
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Brass
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating 0.118" (3.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 2
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Contact Finish Thickness - Post 100.0µin (2.54µm)
Series Archer M50
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post -
Shrouding Unshrouded
Mated Stacking Heights 3.60mm, 5.10mm, 5.90mm