MAX5154AEEE
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
型号:
MAX5154AEEE
封装:
16-QSOP
描述:
IC DAC 12BIT V-OUT 16QSOP
用户指南
Number of D/A Converters 2
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Supply, Digital 5V
INL/DNL (LSB) ±0.5 (Max), ±1 (Max)
Architecture R-2R
Output Type Voltage - Buffered
Data Interface SPI
Settling Time 15µs (Typ)
Voltage - Supply, Analog 5V
Differential Output No
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Reference Type External
Supplier Device Package 16-QSOP
Series -
Package / Case 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width)