MBR2X080A180
GeneSiC Semiconductor
型号:
MBR2X080A180
封装:
SOT-227
描述:
DIODE SCHOTTKY 180V 80A SOT227
用户指南
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-227
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 mA @ 180 V
Series -
Package / Case SOT-227-4, miniBLOC
Technology Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 920 mV @ 80 A
Diode Configuration 2 Independent
Mfr GeneSiC Semiconductor
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 180 V
Package Bulk
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 80A
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C