MCD132-12IO1
IXYS
型号:
MCD132-12IO1
品牌:
IXYS
描述:
MOD THYRISTOR/DIODE 1200V Y4-M6
用户指南
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2.5 V
Current - On State (It (AV)) (Max) 130 A
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 1.2 kV
Series -
Package / Case Y4
Mfr IXYS
Package Box
Structure Series Connection - SCR/Diode
Base Product Number MCD132
Current - On State (It (RMS)) (Max) 300 A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 4750A, 5080A