MDF7-46D-2.54DSA(56)
Hirose Electric Co Ltd
型号:
MDF7-46D-2.54DSA(56)
描述:
CONN RCPT 46POS 0.1 GOLD PCB
用户指南
Insulation Height 0.197" (5.00mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 250VAC
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm)
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Connector Type Receptacle, Bottom Entry
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 46
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish Thickness - Post 39.4µin (1.00µm)
Series MDF7
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)