MHBS356100KRST
Nichicon
型号:
MHBS356100KRST
品牌:
Nichicon
描述:
CAP FILM 100UF 10% 575VDC RADIAL
用户指南
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 2.264" (57.50mm)
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Size / Dimension 2.264" L x 1.496" W (57.50mm x 38.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.8 mOhms
Series MHBS
Voltage Rating - DC 575V
Package / Case Radial - 6 Leads
Voltage Rating - AC -
Mfr Nichicon
Capacitance 100 µF