首页 / 线性稳压器 / MIC37101-1.65YM-TR
minImg
MIC37101-1.65YM-TR
Microchip Technology
型号:
MIC37101-1.65YM-TR
封装:
8-SOIC
描述:
IC REG LINEAR 1.65V 1A 8SOIC
用户指南
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Output Type Fixed
PSRR -
Voltage - Input (Max) 6V
Number of Regulators 1
Current - Output 1A
Output Configuration Positive
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 8-SOIC
Series -
Control Features Enable
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.65V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 1A