首页 / 线性稳压器 / MIC5210-2.8/3.0BMM-TR
minImg
MIC5210-2.8/3.0BMM-TR
Microchip Technology
型号:
MIC5210-2.8/3.0BMM-TR
封装:
8-MSOP
描述:
IC REG LINEAR 2.8V/3V 8MSOP
用户指南
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
PSRR 75dB (100Hz)
Voltage - Input (Max) 16V
Output Type Fixed
Current - Output 150mA, 150mA
Number of Regulators 2
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 2.5 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package 8-MSOP
Series -
Control Features Enable
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V, 3V
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 150mA, 0.35V @ 150mA