首页 / 线性稳压器 / MIC5247-1.6YM5-TR
minImg
MIC5247-1.6YM5-TR
Microchip Technology
型号:
MIC5247-1.6YM5-TR
封装:
SOT-23-5
描述:
IC REG LINEAR 1.6V 150MA SOT23-5
用户指南
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
Output Type Fixed
PSRR 50dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 6V
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-23-5
Series -
Control Features Enable
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.6V
Voltage Dropout (Max) 0.15V @ 150mA