MIC5249-2.8BMM
Microchip Technology
型号:
MIC5249-2.8BMM
封装:
8-MSOP
描述:
IC REG LINEAR 2.8V 300MA 8MSOP
用户指南
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 200 µA
Output Type Fixed
PSRR 65dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) 6V
Number of Regulators 1
Current - Output 300mA
Mounting Type Surface Mount
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package 8-MSOP
Series -
Control Features Enable, Reset
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 300mA