MIC5253-1.8BC5
Microchip Technology
型号:
MIC5253-1.8BC5
封装:
SC-70-5
描述:
IC REG LINEAR 1.8V 100MA SC70-5
用户指南
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 100 µA
PSRR 70dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Current - Output 100mA
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 150 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SC-70-5
Series Teeny™
Control Features Enable
Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.3V @ 100mA