首页 / 线性稳压器 / MIC5253-3.3BC5-TR
minImg
MIC5253-3.3BC5-TR
Microchip Technology
型号:
MIC5253-3.3BC5-TR
封装:
SC-70-5
描述:
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SC70-5
用户指南
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 100 µA
PSRR 70dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Current - Output 100mA
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 150 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package SC-70-5
Series Teeny™
Control Features Enable
Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.3V @ 100mA