首页 / 线性稳压器 / MIC5305-4.75YD5-TR
minImg
MIC5305-4.75YD5-TR
Microchip Technology
型号:
MIC5305-4.75YD5-TR
封装:
TSOT-23-5
描述:
IC REG LIN 4.75V 150MA TSOT23-5
用户指南
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
Output Type Fixed
PSRR 85dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package TSOT-23-5
Series -
Control Features Enable
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.75V
Voltage Dropout (Max) 0.85V @ 150mA