首页 / 线性稳压器 / MIC5317-1.5YM5-T5
minImg
MIC5317-1.5YM5-T5
Microchip Technology
型号:
MIC5317-1.5YM5-T5
封装:
SOT-23-5
描述:
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT23-5
用户指南
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 39 µA
Output Type Fixed
PSRR 80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Voltage - Input (Max) 6V
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-23-5
Series -
Control Features Enable
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage Dropout (Max) 0.38V @ 150mA