首页 / 线性稳压器 / MIC5502-2.8YMT-TZ
minImg
MIC5502-2.8YMT-TZ
Microchip Technology
型号:
MIC5502-2.8YMT-TZ
封装:
4-TDFN (1x1)
描述:
IC REG LINEAR 2.8V 300MA 4TDFN
用户指南
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 55 µA
PSRR 60dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Current - Output 300mA
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 65 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 4-TDFN (1x1)
Series -
Control Features Enable
Package / Case 4-UDFN Exposed Pad
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage Dropout (Max) 0.38V @ 300mA