首页 / 线性稳压器 / MIC5512-2.8YMT-T5
minImg
MIC5512-2.8YMT-T5
Microchip Technology
型号:
MIC5512-2.8YMT-T5
封装:
6-TDFN (1.6x1.6)
描述:
IC REG LINEAR 2.8V 300MA 6TDFN
用户指南
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 55 µA
PSRR 65dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Current - Output 300mA
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 65 µA
Product Status Active
Supplier Device Package 6-TDFN (1.6x1.6)
Series -
Control Features Enable
Package / Case 6-UFDFN Exposed Pad
Protection Features -
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage Dropout (Max) 0.38V @ 300mA