首页 / 薄膜电容器 / MKP383356025JC02H0
minImg
MKP383356025JC02H0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
型号:
MKP383356025JC02H0
描述:
CAP FILM 0.56UF 5% 250VDC RADIAL
用户指南
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series MKP383
Voltage Rating - DC 250V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 125V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.056 µF