首页 / 薄膜电容器 / MKP385147160JC02H0
minImg
MKP385147160JC02H0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
型号:
MKP385147160JC02H0
描述:
CAP FILM 470PF 5% 1.6KVDC RADIAL
用户指南
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Ratings -
Series MKP385
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 550V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 470 pF