MLPS173M020EA0C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
型号:
MLPS173M020EA0C
描述:
CAP ALUM 17000UF 20% 20V RADIAL
用户指南
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.020" (51.31mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 1.000" (25.40mm)
Voltage - Rated 20 V
Size / Dimension 1.810" L x 0.600" W (45.97mm x 15.24mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 2.31 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 43mOhm @ 120Hz
Series MLPS
Package / Case Radial
Ripple Current @ High Frequency 2.57 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 17000 µF