首页 / 针座,公插针 / MTSW-101-08-T-D-120-RA
minImg
MTSW-101-08-T-D-120-RA
Samtec Inc.
型号:
MTSW-101-08-T-D-120-RA
描述:
CONN HEADER R/A 2POS
用户指南
Insulation Height 0.219" (5.56mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating -
Pitch - Mating -
Contact Length - Mating 0.120" (3.05mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 2
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)