首页 / 针座,公插针 / MTSW-110-08-F-S-295-002
minImg
MTSW-110-08-F-S-295-002
Samtec Inc.
型号:
MTSW-110-08-F-S-295-002
描述:
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
用户指南
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 3.00µin (0.076µm)
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.295" (7.49mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 10
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded 9
Contact Length - Post 0.135" (3.43mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.530" (13.46mm)