首页 / 针座,公插针 / MTSW-110-08-S-D-260
minImg
MTSW-110-08-S-D-260
Samtec Inc.
型号:
MTSW-110-08-S-D-260
描述:
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
用户指南
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.260" (6.60mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 20
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.170" (4.32mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.530" (13.46mm)