首页 / 针座,公插针 / MTSW-116-08-G-S-140-LA
minImg
MTSW-116-08-G-S-140-LA
Samtec Inc.
型号:
MTSW-116-08-G-S-140-LA
描述:
CONN HEADER R/A 16POS 2.54MM
用户指南
Insulation Height 0.119" (3.02mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.140" (3.56mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 16
Termination Kinked Pin, Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyester, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post 3.00µin (0.076µm)
Series Flex Stack, MTSW
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Gold
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)