首页 / 针座,公插针 / MTSW-116-08-T-S-285
minImg
MTSW-116-08-T-S-285
Samtec Inc.
型号:
MTSW-116-08-T-S-285
描述:
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
用户指南
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating -
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.285" (7.24mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 16
Contact Finish Thickness - Post -
Series Flex Stack, MTSW
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.145" (3.68mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.530" (13.46mm)