首页 / 针座,公插针 / MTSW-118-12-F-S-709
minImg
MTSW-118-12-F-S-709
Samtec Inc.
型号:
MTSW-118-12-F-S-709
描述:
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
用户指南
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 3.00µin (0.076µm)
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.709" (18.01mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 18
Contact Finish Thickness - Post -
Series Flex Stack, MTSW
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.221" (5.61mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 1.030" (26.16mm)