首页 / 针座,公插针 / MTSW-121-07-S-T-225
minImg
MTSW-121-07-S-T-225
Samtec Inc.
型号:
MTSW-121-07-S-T-225
品牌:
Samtec Inc.
描述:
CONN HEADER VERT 63POS 2.54MM
用户指南
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header, Cuttable
Mfr Samtec Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.225" (5.72mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 3
Applications -
Number of Positions 63
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyester, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post -
Series Flex Stack, MTSW
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.105" (2.67mm)
Shrouding Unshrouded
Mated Stacking Heights -
Package Bulk
Overall Contact Length 0.430" (10.92mm)