首页 / 针座,公插针 / MTSW-131-07-F-D-205
minImg
MTSW-131-07-F-D-205
Samtec Inc.
型号:
MTSW-131-07-F-D-205
描述:
CONN HEADER VERT 62POS 2.54MM
用户指南
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 3.00µin (0.076µm)
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.205" (5.21mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 62
Contact Finish Thickness - Post -
Series Flex Stack, MTSW
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.125" (3.18mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.430" (10.92mm)